28 set 2020

Anar al contingut

ELS MILLORS LLIBRES DE L'ANY

Fantasia i ciència-ficció: els 10 llibres del 2016

L'èxit de 'Joc de trons' va arrossegar un boom editorial del món fantàstic que s'ha assentat. Han quedat les editorials més constants, ha tornat la ciència-ficció, es consoliden nous noms com Abercrombie i Sanderson i descobrim nous horitzons des de l'Àsia.

1. ‘El problema de los tres cuerpos’. LIU CIXIN. EDICIONES B / NOVA

2. ‘Filos mortales’. JOE ABERCROMBIE. RUNAS

3. ‘La gracia de los reyes’. KEN LIU.  RUNAS

4. ‘Seveneves’. NEAL STEPHENSON. EDICIONES B / NOVA

5. ‘El reloj de hueso’. DAVID MITCHELL. RANDOM HOUSE

6. ‘El llegat maleït’. J. K. ROWLING. EMPÚRIES / SALAMANDRA

7. ‘Luna nueva’. IAN MCDONALD. EDICIONES B / NOVA

8. ‘El despertar del Leviatan’. S. A. COREY. EDICIONES B / NOVA

9. ‘Material sensible’. NEIL GAIMAN. SALAMANDRA

10. ‘Sombras de identidad’. BRANDON SANDERSON.  EDICIONES B / NOVA

Han participat amb els seus vots en l'elaboració d'aquesta llista...

LLIBRETERS: Barcelona: Eric del Arco (Documenta), Juan Antonio Martínez (El Corte Inglés), Lluís Morral (Laie), Xon Pagès (Etcètera), Carme Prim (La Caixa d’Eines), Marta Ramoneda (La Central), Isabel Sucunza i Abel Cutillas (La Calders), Asun Pascual (FNAC), Alfonso Pfeiffer (Maite), Antonio Torrubia (Gigamesh) i Xavier Vidal (No Llegiu). Badalona: Sílvia Muntané i Gerard Remendo (Saltamartí). Calella: Mar Arenaza (La Llopa). ReusRicard Espinosa (La Capona). GranollersEva Portell (La Gralla). Girona: Guillem Terribas (La 22). Vilanova i la Geltrú: Rosana Lluch (Llorens). CRÍTICS, PERIODISTES I COLUMNISTES: Josep M. Pou, Ricardo Baixeras, Jaume Subirana, Oscar López, Jordi Puntí, Miquel Barceló, Rosa Massagué, Josep Maria Fonalleras, Javier Pérez Andújar, Salvador Macip, Pau Arenós, Ramon Vendrell, Sergi Sánchez, Juancho Dumall, Núria Navarro, Joan Cañete, Teresa Cendrós, Rafa Tapounet, Domingo Ródenas de Moya, Carles Valbuena, Miqui Otero, Vicenç Pagès Jordà, Ramon Ventura, Ricard Ruiz Garzón, Joel Mercè, Imma Muñoz, Elena Hevia, Najat el Hachmi, Anna Abella, Ernest Alós, Care Santos, Emma Riverola i Enrique de Hériz. BIBLIOTECARIS: Carme Fenoll (Servei de Biblioteques de la Generalitat), Óscar Carreño i Juanjo Arranz (Biblioteques de Barcelona), Antonio Iglesias (Can Fabra), Neus Montserrat Vintró (Les Corts), Juan Carlos Calvo (Camp de l’Arpa), Anna M. Saumell (Horta), Silvia González (Barcelona Zona Nord), Marta Roset (Les Corts) , César Azuara (Xavier Benguerel), María Josefa Yuste (Jaume Fuster), Pedro Emilio Sänchez Martínez (Bon Pastor), David Hernández Gasch (Octavi Viader, Sant Feliu de Guixols) i Anabel Ramos (Biblioteca Pública de Lleida).