Llista completa

‘Mask Singer’, ‘Antidisturbios’, Mercedes Milá i ‘Drag Race España’, entre els nominats als Premis Iris 2021

L’Acadèmia de la Televisió sumarà l’entrega dels guardons de 2021 als del 2020 en un format totalment nou

‘Mask Singer’, ‘Antidisturbios’, Mercedes Milá i ‘Drag Race España’, entre els nominats als Premis Iris 2021

ATRESMEDIA TELEVISIÓN / MOVISTAR+ / FESTVAL

3
Es llegeix en minuts

Els premis Iris, guardons que concedeix cada any l’Acadèmia de Televisió i de les Ciències i les Arts de l’Audiovisual, ja tenen nominats per a la seva edició de 2021. Els guanyadors seran votats pels acadèmics entre tots els finalistes, en secret i davant notari, i s’entregaran al costat dels de 2020 en en un format totalment nou, innovador i que donarà la volta al concepte al qual estàvem acostumats fins ara, segons informa la institució en una nota de premsa.

‘Mask Singer’ (Antena 3) i ‘La resistencia’ (Movistar+) destaquen en l’apartat d’entreteniment amb quatre i tres nominacions respectivament, seguits d’altres espais com ’Lazos de Sangre’ (L’1 de TVE) i ’Aruser@s’ (La Sexta). Formats com ‘First Dates’ i ‘Drag Race España’ i presentadors com Mercedes Milá i Roberto Leal també estan entre els nominats.

En el terreny de la ficció, Movistar+ arrasa entre els finalistes. ‘Antidisturbios’ encapçala la llista amb sis candidatures seguides de ‘Hierro’ (5) i ‘Merlí. Sapere Aude’ (1). ‘Los favoritos de Midas’ (Netflix) amb cinc nominacions i ’La cocinera de Castamar’ (Antena 3), amb quatre, també destaquen en una llista en la qual són candidates ‘Parot’ i ‘La caza. Tramuntana’ (RTVE), amb una i dues nominacions, respectivament. ‘Veneno’ també hi entra amb una nominació.

Sumant les candidatures de ficció i entreteniment, Atresmedia Televisión és el grup que té més nominacions amb un total de 24, seguida de Movistar+ (20), RTVE (12), Netflix (6), FORTA (4) Mediaset (3) i Amazon Prime Video (2).

En els pròxims dies, al costat dels premis que voten davant notari els acadèmics, un jurat de reconeguts professionals triarà els premis Iris del Jurat entre els diferents oficis i àrees professionals de la televisió. A més, un comitè de crítics i comentaristes de televisió distingirà amb el premi Iris de la Crítica al més destacat de la temporada.

 

El Consell de l’Acadèmia, integrat per representants de la Junta Directiva, operadors nacionals i entitats de gestió de drets, s’encarregarà de triar els premis Iris Autonòmics. I també serà el Consell el que concedirà, un any més, el premi Jesús Hermida a la Trajectòria 2021, com a reconeixement a una vida professional lligada al mitjà televisiu.

Llista completa de nominats als premis Iris 2021

  • MILLOR ACTORDarío Grandinetti per ‘Hierro’ (Movistar+)

  • Emilio Gutiérrez Caba per ’Federica Montseny, la dona que parla’ (TV3, À Punt Media, IB3)

  • Iván Massagué per ‘Parot’ (La 1 de TVE)

  • Luis Tosar ‘Los favoritos de Mides’ (Netflix)

  • Raúl Arévalo per ‘Antidisturbios’ (Movistar +)

  • Roberto Enríquez per ‘La cocinera de Castamar’ (Antena 3 TV)

 

  • MILLOR ACTRIUAna Milán per By Ana Milán (Atresplayer Premium)

  • Candela Peña per Hierro (Movistar+)

  • María Pujalte per Merlí Sapere Aude (Movistar+)

  • Megan Montaner per La Caza.Tramuntana (La 1 de TVE)

  • Michelle Jenner per La cocinera de Castamar (Antena 3 TV)

  • Vicky Luengo per Antidisturbios (Movistar+)

 

  • MILLOR DIRECCIÓDavid Broncano, Ricardo Castella i Jorge Ponce per La Resistencia (#0 de Movistar +)

  • Hugo Stuven per El Desafío: ETA (Amazon Prime)

  • Jorge Coira per Hierro (Movistar +)

  • Maribel Maroto per Nevenka (Netflix)

  • Mateo Gil per Los favoritos de Midas (Netflix)

  • Rodrigo Sorogoyen per Antidisturbios (Movistar +)

  •  MILLOR FICCIÓAntidisturbios (Movistar +)

  • Hierro (Movistar +)

  • La Caza. Tramuntana (La 1 de TVE)

  • La cocinera de Castamar (Antena 3 TV)

  • Los favoritos de Midas (Netflix)

  • Veneno (Atresplayer Premium)

 

  • MILLOR GUIÓJavi Valera, Miguel Campos, Daniel Álvarez, Iggy Rubín, Helena Pozuelo, Luis Fabra, Kako Forns, Charlee Pee, Xavi Daura i Yunez Chaib per La Resistencia (#0 de Movistar +)

  • Mateo Gil, Miguel Barros, David Muñoz, Arantxa Cuesta per Los favoritos de Midas (Netflix)

  • Pedro Santos per Viaje al centro de la tele (La 1 de TVE)

  • Pepe Coira per Hierro (Movistar+)

  • Rodrigo Sorogoyen, Isabel Peña i Eduardo Villanueva per Antidisturbios (Movistar +)

  • Yaiza Nuevo, Diego Saucedo, José Alberto González, Raquel Haro, Irene Varela, Iratxe Fernández i Jesús Torres per El Intermedio (La Sexta)

 

  • MILLOR INFORMATIU120 minutos (Telemadrid)

  • Antena 3 Noticias 2 (Antena 3 TV)

  • El Objetivo (La Sexta)

  • laSexta Noticias (La Sexta)

  • TD-2 emès des d’Hospital del Mar de Barcelona (La1 de TVE i Canal 24 horas)

 

  • MILLOR PRESENTADOR/-A D’INFORMATIUSAna Pastor per El Objetivo (La Sexta)

  • Carlos Franganillo per TD2 (La 1 de TVE)

  • Jon Sistiaga per Estados desunidos (#0 de Movistar +)

  • Mónica Carrillo per Noticias Fin de Semana (Antena 3 TV)

  • Susanna Griso per Espejo Público (Antena 3 TV)

  • Vicente Vallés per A3 Noticias 2 (Antena 3 TV)

 

  • MILLOR PRESENTADOR/-A DE PROGRAMESAlfonso Arús per Aruseros (La Sexta)

  • Arturo Valls per Mask Singer (Antena 3 TV)

  • Boris Izaguirre per Lazos de Sangre (La 1 de TVE)

  • Cristina Pardo per Liarla Pardo (La Sexta)

  • Mercedes Milá per Scott y Milá (#0 de Movistar+)

  • Roberto Leal per Pasapalabra (Antena 3 TV)

 

  • MILLOR PRODUCCIÓNana Rocha per La cocinera de Castamar (Antena 3 TV)

  • Ángeles Villamarín per La isla de las tentaciones (Telecinco)

  • Domingo Corral, Fran Araujo, Sofía Fábregas, Rodrigo Sorogoyen, Eduardo Villanueva i Isabel Peña per Antidisturbios (Movistar +)

  • Equip de producció de TST per Escenas en Blanco y Negro (Amazon Prime)

  • Miguel Ángel Faura, Adrián Guerra i Nuria Valls per Los favoritos de Midas (Netflix)

  • Nathalie García, Mario Briongos, Francesco Boserman, Joaquín Suárez, Sonia Cea i Deborah Sánchez per Mask Singer (Antena 3 TV)

 

  • MILLOR PROGRAMAAruser@s (La Sexta)

  • El condensador de fluzo (La 2 de TVE)

  • Eso que tú me das (La Sexta)

  • La Resistencia (#0 de Movistar+)

  • Mask Singer (Antena 3 TV)

  • First Dates (Cuatro)

 

  • MILLOR PROGRAMA INFANTILAprendemos en Clan, El debate (Clan de RTVE)

  • Efecte Wow Plataformes digitals del S3 (TV Connectada, APPS, Web, Canal YoutubeS3)

  • El diario de Bita y Cora (À Punt)

  • Go!azen (ETB1)

  • Jaja Show: hora de pringue (Disney Channel España)

  • Rocky Kwaterner (MondoTV France, Monello Productions, Peekaboo Animation, RTVE)

  •  MILLOR PROGRAMA PRODUÏT A ESPANYA PER A UN CANAL TEMÀTICAl-Ándalus, el legado (Canal Historia)

  • Colgar las alas (#Vamos de Movistar+)

  • Drag Race (Atresplayer Premium)

  • Informe Robinson: Good Better Best (#Vamos de Movistar+)

  • Seprona en acció (DMAX)

Notícies relacionades

 

  • MILLOR REALITZACIÓCarlos Guerra per Lazos de sangre (La 1 de TVE)

  • David Fernández Rivas per El Hormiguero (Antena 3 TV)

  • David Molina, Jorge Sampedro i Jonathan Sánchez per Mask Singer (Antena 3 TV)

  • Miquel Silvestre per Diario de un nómada (La 2 de TVE)

  • Seli Martínez per Mi casa es la tuya (Telecinco)

  • Taida Martínez per Late Motiv (#0 de Movistar+)